Вихід із кризи США та Китаю несе загрози решті світу

Світ залежатиме від скорочення монетарних заходів у економіці США та реформ, спрямованих на якісні, а не кількісні зміни в Китаї. Від рішень, прийнятих у Вашингтоні та Пекіні, залежатимуть всі країни, які розвиваються.

Глобалізація економіки та вихід у її лідери Китаю та США зіграли в розвитку багатьох країн неоднозначну роль. Дві вищеназвані країни є потужними гравцями на зовнішньополітичній арені.  Починаючи з початку 2000-х років (поведемо цю хронічку від вступу Китаю в СОТ), країни із залежними економіками стали залежними від «дешевих» американських грошей і «дешевих» китайських товарів. До кризи 2008 року ці два аспекти розвивали «мильні бульбашки» економіки та вдало оминали реальне господарювання.

Америка виходить із кризи

Бен Бернанке,  член ради директорів Федеральної резервної системи і обличчя американської фінансової системи, радіє. Схоже, приводи для радості також є у Барака Обами: показники доступності житла у США залишаються стабільно високими, не зважаючи на досить малі обсяги виділення кредитів на житло.  Країна завершує нафтогазову революцію, готуючись ось-ось влаштувати енергетичному ринку «лихі 1970-і», демпінгуючи ціни та підриваючи стабільність «сировинних» економік.

Інтелектуали світу можуть сперечатися щодо методів роботи основих компаній США, однак вони виконують свою роль локомотива економіки США. Країни із залежними економіками змушені сприймати будь-яку співпрацю з цими структурами як можливість отримати додаткові кошти. Так, у січні 2013 року премію Public Eye Awards (засновники – GreenPeace та Асоціація Бернської декларації) отримали фінансова установа Goldmann Sachs та енергетичний гігант Shell. Це показує певну тенденцію: що добре США – погано для інших.

Зміцнення американського долару та відв’язка його від здешевлення також допомагає регулювати економіку США, але одразу б’є по країнах, де місцева валюта прив’язана до долара.

Зростання економіки Китаю сповільнюється

Зміна очільника Китаю також відбилася на геоекономічній карті. Пекін взявся стимулювати зростання пропозиції, а не попиту. Тобто, намагається перейти від економіки споживання (ця модель залежна від купівельної спроможності населення) до економіки виробництва, яка має на меті вирощування більш заможного класу китайців. Темпи розвитку економіки Китаю лишаються порівняно високими – прогноз ВВП на 2013-й рік дорівнює 7,4%, однак це уже може бути не той Китай, яким ми його знали раніше.

Якщо на початку 1990-х прикметник «китайський» був синонімом до слова «підроблений»; на початку 2000-х це слова використовувалось у значенні  «більш дешева модель», то в середині 2010-х ми бачимо іншу країну.

Отримавши доступ до патентів і технологій, маючи досить недорогу робочу силу, Китай зосередив на своїй території величезний потенціал виробництва та професіоналів. Можна говорити, що Китай знову стає країною винаходів і розкоші, яким його описував Марко Поло.

Орієнтація Китаю на внутрішній ринок і розвиток внутрішнього попиту є ударом по країнах, серед яких знаходиться Україна.

Між іншим, уже зараз Україна є стратегічним партнером Китаю, беручи кредити у юанях (їх курс регулюється політично), запрошує до себе китайських інвесторів, а віднедавна – працівників.

Підсумок

Фінансова криза допомогла передусім двом світовим країнам – США та Китаю. Перші змогли оздоровити економіку, позбавившись від «бульбашок» цінних паперів  і кредитного житла. Другі стали ще більш затребуваними у світі, де цінуються дешеві товари.

Програли ті країни, які за останні кілька десятків років не побудували власного виробництва, а своїм добробутом завдячують суто інвестиційним вливанням.

Економіка України, як і ряду інших країн колишнього соцтабору, в даному випадку є типовою залежною економікою.

На початку 2010-х наша країна є залежною від іноземних інвестицій і дешевої робочої сили. Водночас, зміцнюється «ядро» української економіки – пул багатіїв, чиї статки зростають.

Це «ядро» дбатиме про свою стабільність, намагаючись максимально тримати в покорі населення. Сировинний характер економіки України сприяє цьому.

 У крайньому випадку (бунт, революція) Україна може стати зоною нестабільності, невигідною для ЄС та Росії, але цілком цікавою з боку Китаю та США (через зручне географічне розташування та можливостями контролю в регіоні). Прецеденти таких політичних ігор є – Афганістан в Азії, балканські війни на півдні Європи тощо.

У такому випадку населення лишиться сам на сам з проблемами, а «ядро» зможе покинути Україну та осісти в кращих землях.

Олександр Біленький, СтрайкUA

 

 

 


Loading...

Новости от KINOafisha.ua и TVgid.ua
Загрузка...
Загрузка...
Фильмы в кинотеатре IMAX (Блокбастер)


Залишити коментар