Люстраційний комітет: чому не приходить люстрація?

люстрацияСитуація в Криму відволікла увагу від люстрації – очищення влади від людей, що займали посади при минулому президенті. Саме відсутність цієї процедури у 1991-му та 2004-му роках неодноразово називалася головною причиною того, що при владі залишилися екс-члени КПСС, кучмісти тощо.

Що таке люстрація у наших умовах і чого від неї чекати?

Структура Соболєва: надзвичайна комісія чи весільний генерал революції

Люстраційний комітет доручили створити Єгору Соболєву – журналісту, лідеру бюро журналістських розслідувань «Свідомо».

Перше, що кидається в очі, це те, що нова структура має досить розмитий юридичний статус. «Я працюю без свого відомства…як працював досі в громадській організації «Воля», так і продовжую там працювати. Більше того, використовую ресурси однодумців, щоб займатися своїми справами», – говорить Соболєв у інтерв’ю «Україні молодій».

На практиці це означає таке. Єгор Соболєв може вибудовувати стосунки із представниками влади та співпрацювати з ними. Однак на практиці він може діяти, як і раніше, лише шляхом журналістських запитів і розслідувань. Люстраційний комітет не може змусити представників влади  до рівноправної кооперації.

Про те, що без особливих повноважень Люстраційний комітет не зможе виконати своїх зобов’язань свідчить процедура перевірки новопризначених посадовців. «З першого дня ми закликали нову коаліцію оприлюднювати усіх кандидатів на посади хоча б ЗА ТИЖДЕНЬ до призначення…Наразі до нас звернувся лише новопризначений голова КМДА Володимир Бондаренко. Він надав списки 28 людей, які претендують на посади керівників 10 районів Києва», – констатує факт офіційна сторінка.

Судячи з дій комітету, Єгору Соболєву доводиться діяти методами громадського активіста – проводити акції та публікувати відкриті проекти законів, які можуть пройти і повз очі депутатів.

Таким чином, 13-го березня було проведено акцію з вимогою до депутатів розпочати люстрацію з Януковича та організаторів масових вбивств в центрі Києва в листопаді 2013-лютому 2014 років. Так само наразі опубліковано два законопроекти – «Про запобігання повторенню трагічних подій листопада 2013 – лютого 2014 року» і «Про люстрацію осіб, причетних до грубих порушень прав та свобод людини і громадянина в період проведення масових акцій громадського протесту в Україні».

Іншими словами, відсутність механізму роботи Люстраційного комітету робить його нежиттєздатним органом із представницькими функціями та відповідальністю. Навіть ініціативи щодо покарання причетних до убивств учасників Євромайдану гальмуються на інших, більш бюрократично оформлених рівнях.

Люстраційний комітет: потенційний інтерес політиків

Громадський активіст Єгор Соболєв змушений працювати у політичній площині, а не юридичній і не економічній. Наразі саме його особисті погляди впливають на те, що новий орган не став розсадником корупції та нових зловживань.

Не виключено, що при головуванні іншої людини, Люстраційний комітет міг би стати інструментом полювання на відьом із оточення Януковича та засобом переділу тіньових, неконтрольованих офіційною владою, ресурсів.

Такий сценарій можливий у ситуації, коли посаду голови Люстраційного комітету очолить людина, близька до силовиків або фінансистів.

Ще один потенційний ресурс використання даних Люстраційного комітету – боротьба з політичними суперниками. Власне, так свого часу трапилося із базою кампанії «Чесно». Дані, зібрані активістами «Чесно!» лягали в основу листівок із чорного пі-ару.

Також Люстраційний комітет може почати боротьбу за своє місце у владі та виконати свої програмні цілі. Для цього йому потрібно створити та пропаганду вати «спискок дій, що принесуть загальне благо». Іншими словами, якщо депутати не знаходять часу на люстрацію, створити її своїми силами. Для цього необхідно розробити принципи щодо люстрації, майна люстрованих осіб і покарання для них на основі уже створених прецедентів. Для цього варто:

  1. Запросити в Україну експертів права з Чехії, Польщі, Словаччини та Грузії.
  2. Підготувати законодавчу базу.
  3. Підготувати реформу системи. Зрозуміти рівень зарплат і джерела їх оплати, м’які форми звільнення чиновників, які не виконують необхідних функцій.
  4. Навчити та підготувати нових чиновників.

Таким чином, Люстраційний комітет обросте зв’язками серед європейських кіл, що допоможуть лобіювати зміни та перетворитися на те, чим він має бути: «страшилку» для корумпованих чиновників, яка несе загрозу їх статкам, статусу та свободі.

Олександр Біленький, для Страйку

 

 


Loading...

Новости от KINOafisha.ua и TVgid.ua
Загрузка...
Загрузка...
Фильмы в кинотеатре IMAX (Блокбастер)


1 коментар

  1. ДДЖ коментує:

    Чомук мова йде лише про чиновників минулої влади?
    ВСІ ті (включно з родинами ВСІХ ступенів спорідненості), хто впродовж 23 років НЕ зробив Україну нормальною державою повинні бути відстороненими від будь-якого впливу на діяльність держави на 25 років, позбавлені пільг, превілеїв, їх пенсії (хто пенсіонер, як наприклад Кравчук, Кучма, Ющенко,Білоконь….) повинні бути перераховані за ЗАГАЛЬНИМ законом, їх статки повинні бути РЕТЕЛЬНО перевірені.

Залишити коментар